SEO İçin En Doğru Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

SEO İçin En Doğru Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması, SEO stratejinizin ilk ve en önemli parçasıdır. Web siteniz için içerik yazmaya başlamadan önce, uygun arama terimlerini belirlemeniz gerekecektir. Anahtar kelime araştırması oldukça zaman alan bir iştir. Ayrıntıları incelemek, sayıları gözden geçirmek ve uzun anahtar kelime listelerini karşılaştırmak çok çaba gerektirir. Ama bunu iyi yapmak çok önemlidir. Kapsamlı bir anahtar kelime araştırması, SEO stratejinizin ve içerik geliştirmenizin temeli olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması, insanların arama motorlarına girdikleri arama terimleri, arama motoru optimizasyonu (SEO) veya genel pazarlama için kullanmak amacıyla araştırıp bulma ve analiz etme sürecidir. Anahtar kelime araştırması, hedeflenecek sorguları, bu sorguların popülerliğini, sıralama zorluklarını ve daha fazlasını ortaya çıkarabilir.

SEO stratejiniz için anahtar kelimeleri nasıl araştırırsınız?

Hedeflemeniz gereken terimlerin bir listesini çıkarmanıza yardımcı olması için izleyebileceğiniz bir anahtar kelime araştırma süreci anlatacağım. Bu sayede gerçekten ilgilendiğiniz arama terimlerini bulunmanıza yardımcı olacak güçlü bir anahtar kelime stratejisi oluşturabilecek ve uygulayabileceksiniz. Hadi başlayalım!

Adım 1: İşletmeniz hakkında bildiklerinize göre önemli ve alakalı konuların bir listesini yapın.

 Bu adımda işletmeniz için önemli olduğunu düşündüğünüz yaklaşık 5-10 konu grubu bulursunuz ve ardından bu konu gruplarını, işlemin ilerleyen kısımlarında belirli anahtar kelimeler bulmaya yardımcı olması için kullanırsınız. Kendinizi karşı tarafın yani potansiyel müşterilerinizin yerine koyun – hedef kitleniz işletmenizi bulabilmek için ne tür konuları arar?  Örneğin: bir vize şirketi olsaydınız, aşağıdaki gibi genel konu gruplarını seçebilirdiniz;
 • “vize almak” (250)
 • “vize nasıl alınır” (1.600)
 • “amerika vize başvurusu” (900)
 • “vize başvurusu” (900)
 • “ingiltere vize başvurusu” (1.600)
Her bir anahtar kelimenin sağındaki parantez içindeki sayıları görüyor musunuz? Bu onların aylık arama hacmi. Bu veriler, bu konuların hedef kitleniz için ne kadar önemli olduğunu ve bu anahtar kelimeyle başarılı olmak için kaç farklı alt konu üzerinde içerik oluşturmanız gerekebileceğini ölçmenizi sağlar. Bu alt konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için 2. adıma geçiyoruz.

Adım 2: Bu konu gruplarını anahtar kelimelerle doldurun.

Artık odaklanmak istediğiniz birkaç konu grubuna sahip olduğunuza göre, bu gruplara düşen bazı anahtar kelimeleri belirleme zamanı. Bunlar, SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) sıralanmasının önemli olduğunu düşündüğünüz anahtar kelime öbekleridir, çünkü hedef müşteriniz muhtemelen bu belirli terimler için arama yapıyor. Örneğin “ingiltere vize başvurusu” konusunda insanların hangi anahtar kelime öbeklerini aratacaklarını düşünelim; 
 • ingiltere vize başvurusu için gerekli evraklar
 • ingiltere vize başvurusu nasıl yapılır
 • ingiltere vize başvurusu reddedilen ne yapmalı
 • ingiltere vize başvuru merkezi
Bu adımın amacı, son anahtar kelime öbekleri listenizi bulmak değildir. Sadece, potansiyel müşterilerin söz konusu konuyla ilgili içeriği aramak için kullanabileceğini düşündüğünüz kelime öbekleri için bir beyin fırtınası yapmaktır. Listeleri işlemin ilerleyen kısımlarında daraltacağız. Her geçen gün daha fazla anahtar kelime Google tarafından şifreleniyor olsa da anahtar kelime fikirleri bulmanın bir başka akıllı yolu, web sitenizin hangi anahtar kelimeler için görünür olduğunu bulmaktır. Web sitenizin trafik kaynaklarını inceleyin ve insanların sitenize ulaşmak için kullandıkları anahtar kelimeleri belirlemek için organik arama trafiği bölümünüzü gözden geçirin.

Adım 3: Anahtar Kelime Araştırmasını Nasıl Etkilediğini Anlayın ve Buna Göre Analiz Yapın.

Kullanıcının arama amacı artık Google gibi arama motorlarında iyi sıralama yapabilmenizdeki en önemli faktörlerden biridir. Günümüzde, web sayfanızın, bir araştırmacının çözmeyi amaçladığı sorunu ele alması, sadece arayıcı tarafından kullanılan anahtar kelimeyi taşımaktan daha önemlidir. Peki, bu yaptığınız anahtar kelime araştırmasını nasıl etkiler? Bugün, Google’ın makine öğrenimi arama algoritmaları, arama amacı hakkında bilgi edinmek için arama terimlerini kullanıcı sorgularıyla karşılaştırmaktadır. Arama amacı, insanların belirli bir terimi neden aradıklarının ardındaki amaç veya neden olarak tanımlanır. İnsanların arama alışkanlıklarının ardında aşağıdakiler gibi birçok faktör vardır:
 • Neden arıyorlar?
 • Bir soruları olduğu ve bu soruya bir cevap istedikleri için mi arıyorlar?
 • Belirli bir web sitesini mi arıyorlar?
 • Bir şey satın almak istedikleri için mi arıyorlar?
Kendinizi hedef kitlenizin yerine koymaya çalışın. Neden konunuzu araştırsınlar? Bir şey mi satın almak istiyorlar? Yoksa belirli bir sorunu çözmek için bir hizmet mi arıyorlar? Potansiyel okuyucuların veya müşterilerin ardındaki arama amacı hakkında iyi bir fikriniz olduğunda, bunu anahtar kelime araştırmanızda ince ayar yapmak için kullanabileceksiniz. Markanız veya konunuzla ilgili yüksek hacimli anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak harikadır. Ancak, hedef kitlenizin arama amacına doğrudan uyan anahtar kelimeler bulmak daha da iyidir.

Adım 4: İlgili arama terimlerini araştırın.

Bu, anahtar kelime araştırması yaparken zaten düşünmüş olabileceğiniz yaratıcı bir adımdır. Değilse, bu listeleri doldurmanın harika bir yoludur.  İnsanların belirli bir konu hakkında arayabileceği daha fazla anahtar kelime bulmakta zorlanıyorsanız, Google’a bir anahtar kelime yazdığınızda görünen ilgili arama terimlerine bir bakın. Google arama sonuçlarının en altına kaydırdığınızda, aradığınız arama terim ile ilgili aramalar için bazı öneriler fark göreceksiniz. Bu anahtar kelimeler, dikkate almak isteyebileceğiniz diğer anahtar kelimeler için fikir oluşturabilir.

Adım 5: Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın.

Ahrefs, SEMrush ve Ubersuggest gibi anahtar kelime araştırması ve SEO araçları, bu noktaya kadar ürettiğiniz fikirlere göre tam eşlemeli anahtar kelimelere ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelere dayalı olarak daha fazla anahtar kelime fikri bulmanıza yardımcı olabilir. Bu adım size düşünmemiş olabileceğiniz alternatifler verebilir.

Adım 6: Rakipleriniz hakkında bilgi edinin

Google’da markanız hakkında anahtar kelime araştırması yapmak tek başına yeterli değildir. Ayrıca rakiplerinizin ne yaptığının da farkında olmalısınız. Sektörünüzün içerik havuzunu ne kadar iyi anlarsanız, SEO’nuz için o kadar iyi olur. Farklı anahtar kelimelerin rekabet gücünü anlamak, sıralaması çok zor olabilecek arama terimlerini belirlemenize de olanak tanır. Ancak en önemlisi, anahtar kelime fırsat boşluklarını bulabileceksiniz. Bu fırsatlar, markanızla veya sektörünüzle alakalı, rekabet düzeyi düşük ila orta düzeyli alakalı anahtar kelimeler bulduğunuzda ortaya çıkar.

Anahtar Kelime Araştırması Araçları

 Anahtar kelimenin aylık arama hacimlerini  belirlemeye yönelik araçlardır. Bir anahtar kelime web sitenize ne kadar değer katar? Bu araçlar, bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olabilir, böylece anahtar kelime araştırma cephaneliğinize harika eklemeler yaparlar: Moz Keyword Explorer; Anahtar Kelime Gezgini’ne bir anahtar kelime girin ve o terim için sıralama yapan aylık arama hacmi ve SERP özellikleri (yerel paketler veya öne çıkan snippet’ler gibi) gibi bilgileri alın. Araç, canlı tıklama akışı verilerini kullanarak doğru arama hacmi verilerini çıkarır.  Google Keyword Planner; Google’ın AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı, geçmişte SEO anahtar kelime araştırması için en yaygın başlangıç ​​noktası olmuştur. Bununla birlikte, Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimeleri büyük arama hacmi aralığı gruplarında bir araya getirerek arama hacmi verilerini kısıtlar. Google Trends; Google’ın anahtar kelime trend aracı, dönemsel anahtar kelime dalgalanmalarını bulmak için mükemmeldir. Örneğin, “komik cadılar bayramı kostümü fikirleri”, Cadılar Bayramı’ndan önceki haftalarda zirveye çıkacaktır. AnswerThePublic; bu ücretsiz araç, belirli bir anahtar kelime ile alakalı sıkça aranan terimleri bulmaya yardımcı olur. SpyFu Keyword Research Tool; gerçekten işe yarar rekabetçi anahtar kelime verileri sağlar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…
Related Posts