Google Haritalarda Üst Sırada Çıkma Rehberi

Google Haritalarda Üst Sırada Çıkma Rehberi

İşletmenizin Google Haritalar’da görünmesini sağlamak, müşterilerinizin size ulaşması için çok önemlidir. Potansiyel müşteriler, çevrimiçi varlıkları çok az olan veya hiç olmayan işletmelerden şüpheyle yaklaşıyor. Neyse ki, Google Haritalar çevrimiçi olmanın en kolay ve en hızlı yollarından birini sağlıyor. Artık işletme sahipleri, mallarını ve hizmetlerini gerçek zamanlı olarak mobil cihazı olan herhangi birine pazarlamak için bir fırsat buluyor.

Google Harita Pazarlaması Nedir?

Google haritalarda daha üst sıralara yerleşerek işinizi önemli ölçüde artırma fırsatınız olur. Profil optimizasyonunuz ne kadar iyi olursa, bölgenizdeki işletme türünüzü bir Google Haritalar aramasında gösterme ihtimaliniz o kadar iyidir.

Google Maps Marketing Neden Bu Kadar Önemli?

Google günde yaklaşık 3,5 milyar arama gerçekleştirir ve tüm mobil aramaların yaklaşık% 88’ini oluşturur. Yerel Google aramaları , gün içinde bir mağazayı ziyaret eden yerel ürünleri arayanların % 76’sı ile doğrudan satışa da dönüşür . Google Harita Sonuçları, Google Arama’da sayfanın en üstünde görünür. Google Haritalar, binlerce potansiyel müşteriyi işletmenize yönlendirebilir. İşletmeniz 3’lü sıralama da yer almıyorsa, bulunma şansınız çok düşüktür. Bu nedenle, Google Haritalar Pazarlama genellikle yerel SEO çalışmasının en önemli yönü olarak kabul edilir.

Google My Business (GMB) Girişinizi Ayarlama ve İyileştirme

Bir Google My Business (GMB) girişi oluşturmak tamamen ücretsizdir. Bunun nedeni teknik olarak hiçbir reklam olmamasıdır. Google’a işletmenizin var olduğunu bilmesini sağlarsınız. Bununla birlikte, nihai hedef, işinizin rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almasıdır.

Google My Business’ı Kurma

Google My Business girişinizi ayarlamak için:
 • Google’a giriş yapın ve https://www.google.com/business/ adresine gidin.
 • Ardından, işletmenizi bulun veya oluşturun.
 • İşletmenizle ilgili tüm bilgileri en iyi şekilde doldurun.
 • Doğru kategoriyi seçtiğinizden ve bir kişi eklediğinizden emin olun.
 • Hesabınızı doğrulayın. Bu, Google ile telefon, e-posta veya posta yoluyla yapılabilir.
 • Kaliteli fotoğraflar ekleyin.
 • Tüm bilgilerinizi iki kez kontrol edin.

Google Haritalar’da Daha İyi Sıralama

Google Haritalar, sonuçların nasıl sıralanacağını karar verirken bir dizi faktörü dikkate alır. Aramayı yapan kişiyle bulunduğu konuma göre aradıkları iş kategorisi arasındaki uzaklık en belirgin olanıdır. Belki de daha önemlisi, GMB işletme bilgilerinizin ne kadar eksiksiz ve doğru olduğudur. Bu, aramada siz veya rakiplerinizin arasından kimin görüneceğini belirlemede faydalı olabilir. Son olarak, yıldız, yorumlar ve sorular belirleyici bir faktör olabilir.

İyi Değerlendirmelerin Alınması

Birçok işletme olumlu eleştiriler geliştirmek için pazarlama taktikleri geliştirdi. Bazı müşterilerden, bir işlemin sonunda müşterilere doğrudan yorum yapmalarını isteyin. Bazı işletmeler kasada açık bir şekilde yorum talebinde bulunuyor, hatta bazıları QR kodları kullanıyor. Etkili bir yöntem de, bir kartvizitte “Teşekkür Ederim” hatırasına eklenmiş bir inceleme isteği bırakmaktır. Ücretsiz bir oda spreyi gibi basit bir şey uzun bir yol gidebilir. Ayrıca tüm promosyon malzemelerinizde, müşterilerin bir yorum bırakması için GMB’dan özel bağlantı alabilirsiniz.

Peki ya kötü yorumlar?

Kötü değerlendirmeleri sakince yorumlamak gerekiyor. Daha iyi incelemelerle kötü yorumları aşağıda kalmasını sağlamanızı öneririm. Kötü bir eleştiri aldığınızda, özür dileyin, sorumluluğu kabul edin ve düzeltmek için teklif verin; sizin suçunuz olmasa bile. Cevabınız savunma ya da agresif olursa hem müşteriyi hem potansiyel müşterilerinizi kaybedeceksiniz, çünkü yazdığınız cevabı herkes okuyor.(!)

Google’da İşletmeniz Sosyal Medya Olarak Kullanma

Bu, çoğu işletme tarafından kullanılmayan bir özelliktir. İşletme sahipleri “teklifleri, etkinlikleri, ürünleri ve hizmetleri doğrudan Google Arama’da ve haritalarda yayınlayabilir”. Bu, rakiplerinizden üst sırada olmanın başka bir etkili yolu olabilir.

Google Haritalar Optimizasyon Kontrol Listesi

İşletmenize alakalı aramalar için Google Haritalar’da üst sırada çıkma şansını arttırmak için aşağıdaki kontrol listesini takip etmeniz yeterlidir.
 • İşletmeniz için bir giriş talep edin veya oluşturun.
 • Tüm bilgileri doldurun:
  • Doğru hizmet alanı ve adres.
  • Mesai saatleri / iş günleri.
  • Bir satın alma işlemi yapabilmeleri için web sitesi / URL.
  • Özel tekliflerinizi listeleyin. Anahtar kelimeleri mümkün olduğunda doğal olarak eklemeyi deneyin.
 • İşletmeniz için en alakalı ve en yaygın kategorileri seçin.
 • Bilgileriniz web sitenizle tutarlı olduğundan emin olun.
 • Yüksek kaliteli fotoğraflar ekleyin.
 • Tüm bilgilerinizi iki kez kontrol edin.
 • İyi yorumlar edinin.
 • Google My Business’taki işletmenizde paylaşımlar yapın..
 • İşletmenizi diğer dizinlerde listeleyin.
 • Stratejilerinizi uyarlamak için analitik kullanın.

Ücretli Reklamcılık ve Yerel Arama Ağı Reklamları

Google, yerel arama ağı reklamlarıyla yerel bölgenizi hedefleme yöntemleri sunuyor. Bu hedefleme yöntemi ile potansiye müşterileriniz ilgili hizmetlerinizi ararken Google arama sayfasının veya Harita Uygulamasının en üstünde görünmenize yardımcı olabilecek ücretli reklamlardır. Müşterileri çekmek için mücadele etmek istiyor ve organik çabalarınızın karşılığını almak için sabırsızlanıyorsanız, ücretli reklamları düşünebilirsiniz. Birçok işletme, Google’da yerel arama ağı reklamlarını yayınlama konusunda büyük başarı elde etti. Organik pazarlama çabalarına mükemmel bir tamamlayıcı olabilir.

Google Haritalar Pazarlama Performansınızı İzleme

Performansınızı Google Haritalar’da takip etmek, Google My Business hesabınızın sağ menüsünde bulunan Analiz menüsüyle yoluyla yapılır. Analiz, mevcut web varlığınızı değerlendirmek ve optimize etmek, neler yapacağınızı düşünmek için gereklidir Aşağıda, dikkat etmeniz gereken önemli ölçütler şunlardır:

Müşterilerin İşletmenizi Bulmak için Kullandığı Kelimeler

Dikkat edilmesi gereken önemli bir ölçüm, web sitenize yönlendiren arama türleridir. Bu, sizi markanız, yeriniz ve endüstrinizle alakalı anahtar kelimelerle keşfedenlere göre, ismiyle arayan kullanıcıların hacmini bilmenizi sağlar. Ayrıca sitenize Google üzerinden gelen yeni ve tekrarlanan müşterilerin yüzdesini ölçmenize yardımcı olabilir.

Müşterilerin Google’da İşletmenizi Görüntüleme Yerleri

Bu bölüm genel arama veya harita listelerinde bulunma sıklığını size bildirecektir. İlk metrikle birlikte alındığında, Google Harita Girişlerinizin yeni müşterileri çekmedeki genel başarısını ölçebilirsiniz. Değişiklikleri yaparken doğru kararları almanızı ve olumlu yönde ilerlemenizi sağlamak için bu istatistikleri izleyin.

Gerçekleştirilen Ziyaretçi Eylemini Listeleme

“Müşteri işlemleri” , insanların girişinizi gördüğünde hangi eylemleri gerçekleştirdiğini gösterir. Girişinizin insanların konumunuzu, web sitenizi bulmalarına veya bir tür iletişim kurmalarına yardımcı olup olmadığını keşfedeceksiniz. Bu, belki de girişinizi optimize etmeye başladığınız sırada en önemli ölçümdür. Müşteri ilişkilerini ve etkileşimlerini iyileştirmek için çalışmak başarıya giden en iyi yoldur.

Müşteriler nereden geliyor?

“Yol tarifleri talepleri” müşterilerin işletmeniz için yol tarifleri istedikleri yerleri gösterir. Bu bilgilerle, belki de hedef anahtar kelimelerinizi ayarlamanın yanı sıra sosyal medya reklamları, Google reklamları veya diğer pazarlama girişimlerinizi yerelleştirmeye ve daha iyi hedeflemeye başlayabilirsiniz.

Fotoğraflarınızın Performansı

“ Fotoğraf görünümleri ve Fotoğraf miktarı ”, fotoğraflarınızın rakip işletmelerle karşılaştırıldığında nasıl performans gösterdiğini gösterir. Ayrıca sizden gelen fotoğraflarla müşterilerinizin gönderdiği fotoğrafların karışımını da gösterir. İnsanlar çekici görsellere olumlu tepki veriyor, bu nedenle işinizin mümkün olan en iyi fotoğraflarını çekmek için zaman ayırmalısınız.

Son Öneriler

Temel bilgileri doğru yapmak yeterince basit olsa da, ince ayar yapmak sizi rakiplerinizden önde tutacaktır.

Tüm Google uygulamalarında kendinizi pazarlamanın en iyi yolu şunlardır:

 • Bilgilerinizi güncel tutun.
 • Sosyal kanıtınızı (müşteri yorumları) olumlu tutun.
 • Görsel sunumunuzun her zaman birinci sınıf olduğundan emin olun.
 • İşletmenizle ilgili sürekli güncel fotoğraflar ekleyin.
 • İşletmenizle ilgili anahtar kelimeleri etiketler kısmına yazın.
 • Yayınlar sekmesini sosyal medya hesabınız gibi kullanın.
 • İşletme açıklaması alanına anahtar kelimelerinizi kullanarak açıklama yazın.
 • Hedef anahtar kelimenizi harita adınıza ekleyin.
 • Olumsuz olsa bile yorumlara cevap verin.
 • Hizmetlerinizi ekleyin.
 • Ürünlerinizi ekleyin.
Related Posts