Yerel SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yerel SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yerel arama küçük işletmeler için çok kazançlıdır. Beş tüketiciden dördü yerel bilgileri bulmak için arama kullanır, yani işletmeniz yerel arama için optimize edilmemişse, potansiyel müşterilerinizin %80’ini kaçırmış olabilirsiniz. Kısacası, işletmenizin yerel sıralamalarda kalmasını istiyorsanız yerel SEO çok önemlidir. İşletmenizi yerel SEO için optimize etmenize yardımcı olmak için, yerel SEO ipuçlarını ve araçlarını kapsayacak kapsamlı bir rehber oluşturdum. Kılavuzun sonunda, hangi ürünleri veya hizmetleri satın alacaklarını seçmek için yerel aramayı kullanan potansiyel tüketicilere ulaşmak için işletmenizi nasıl optimize edeceğiniz konusunda bilgiye sahip olacaksınız.

Yerel SEO Nedir?   

Yerel SEO, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini yerel potansiyel müşterilere ve müşterilere tanıtmasına yardımcı olur. Yerel arama için bilgi toplamak amacıyla arama motorları, kullanıcıya en alakalı yerel sonuçları sağlamak için yerel içerik, sosyal profil sayfaları, bağlantılar ve alıntılar gibi sinyallere güvenir.

Yerel SEO Nasıl Çalışır?

Üst düzey bir Yerel SEO, “normal” Google araması gibi çalışır. Birisi arama yaptığında Google, söz konusu kişinin sorgusu için en iyi sonuçları sağlamak üzere dizinini tarar. Yerel SEO’yu benzersiz yapan şey, Google’ın yerel arama sonuçlarını sıralamak için farklı bir dizi sıralama faktörü kullanmasıdır. Aslında, yerel SEO’nun bir dizi benzersiz sıralama sinyali vardır:
 • Kişinin aradığı konum
 • NAP alıntıları
 • Google My Business girişinin varlığı
 • Google My Business profilinde kullanılan anahtar kelimeler
 • Online değerlendirme hissi
 • Çevrimiçi incelemelerde kullanılan anahtar kelimeler
 • Bu konumdaki “check-in” sayısı
 • Sosyal medyadaki paylaşımlar
 • Bu işletme için Google Haritalar yıldız derecelendirmesi

Harita Paketi

Harita Paketi (“Yerel Paket” olarak da bilinir), 3 yerel işletme sonucundan oluşur… Konumlarının haritası Google Haritalar’dan alınmıştır. Örneğin, “Sefaköy manav” için arama yaptığınızda, Google sonuçların en üstünde bir Harita Paketi içerir. Harita paketi ile “sefaköy nalbur” için Google Arama Altındaki “normal” arama sonuçlarıyla: Size Google’ın bu kılavuzun ilerisindeki Harita Paketi’ndeki işletmeleri nasıl sıraladığını göstereceğim. Ancak şimdilik, Harita Paketinin kendi kurallarıyla kendi algoritmasına sahip olduğunu unutmayın. Elbette, bazı sıralama faktörleri (bağlantılar gibi) yerel ve geleneksel organik sonuçlarda sıralamanıza yardımcı olabilir. Ancak diğerleri (NAP’ler gibi) yalnızca Harita Paketi’nde sıralama için önemlidir. Yerel işletmenizi yerel aramalarda görünmesini istiyorsanız işletme adınız “mağaza + şehir” olarak değiştirirseniz genellikle “mağaza” anahtar kelimesi “mağaza + şehir” sürümünden daha fazla arama görüntüleme alır. Bu şekilde, yerel SEO sıralamalarınızı nasıl izleyeceğinizi görelim.

Harita Paketi Sıralamalarını İzleme

Herhangi bir yerel SEO kampanyasındaki ilk adımlardan biri, bulunduğunuz yeri karşılaştırmaktır. Özellikle, Harita Paketi’nde nerede olduğunuzu görmek istersiniz. Harita Paketi sıralamanızı zaman içinde takip etmeniz gerekir. Hemen hemen her sıra takip araçlarınınız harita sıralama izleme özelliği vardır. Bu araçlardan bazıları: Whitespark Local Rank Tracker, SEO PowerSuite Local Rank Tracker, LocalFalcon

Yerel SEO İpuçları

 1. Google My Business için optimize edin.
 2. Dahili bağlantı yapınızı geliştirin.
 3. URL’yi, başlık etiketlerini, başlıkları, meta açıklamayı ve içeriği optimize edin.
 4. Web sitenize konum sayfaları ekleyin.
 5. Yerel içerik oluşturun.
 6. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 7. NAP’lerin yani Adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın çevrimiçi olarak tutarlı olduğundan emin olun.
 8. Çevrimiçi dizinleri ve alıntıları optimize edin.
 9. Alaka düzeyi ve otorite ile gelen bağlantıları alın.
 10. Sosyal medyaya katılın ve Google My Business’a yayın ekleyin.

Google My Business için optimize edin.

Google My Business, yerel aramanın önemli bir unsuru haline geldi. Google My Business, işletmenizin Google’ın ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak araçlarıdır. Google, işletmenizi doğrulayabilirse, işletmenizi Google yerel arama sonuçların sağında işitme girişinde göstererek ödüllendirebilir. GMB hesabınızdan tüm bilgileri eksiksiz doldurun. GMB panelin ana sayfasında aşağıdaki gibi profilinizin ne kadar eksik konusunda size bir puan verir. Bazen bu puanda cömert davranmaktadır. Bu yüzden paneldeki tüm alanları eksiksiz doldurduğunuzdan emin olun. En önemli bilgi seçimlerden olan kategori Google için işletmenize kategorize etmesi ve işletmenizin sıralandığı kelimeleri doğrudan etkilemektedir. Ayrıca ikincil kategorisi kısmını da doldurmayı unutmayınız. Hizmetler” ve “Ürünler” sekmelerini de doldurmanızı öneriyorum. Bu bilgi Google’a işletmenizin gerçekte ne sattığını söyler. Bu yüzden bu şeyleri doldurmak çok önemlidir. Yazının giriş kısmında söylediğim gibi yorumlar Google’ın en iyi sıralama sinyallerinden biridir. Bir yorum yapıldığında bu yorumlu olumsuz olsa dahi mutlaka cevap verin. GMB paneli üzerinden yorumları yanıtlayabilirsiniz. Örneğin, “[şehir, eyalet] içindeki [ürün / hizmet] hakkındaki görüşleriniz bizim için değerlidir. Girişinize değer veriyoruz ve sizinle tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz. [Tam şirket adı] ekibinden teşekkür ederim. ” gibi cevaplar yazabilirsiniz. Yorum almaya gelince, akılda tutulması gereken iki şey vardır:
 • Müşterilerden yorum bırakmalarını istemeniz gerekir
 • Onlar için SÜPER işler yapmalısınız
Google My Business’ı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki tam yazıya göz atın.

Dahili bağlantı yapınızı geliştirin.

Sitenize işaret eden harici bağlantılar ideal olsa da, iç bağlantı yapınızı ayarlamak da SEO sıralamalarınızı artıracaktır. Dahili bağlantı neden önemlidir; Web sitesinde gezinmeyi destekler Bilgi mimarisi ve web sitesi hiyerarşisine yardımcı olur Sayfa yetkisini ve sıralama gücünü sayfalar arasında dağıtır

URL’yi, başlık etiketlerini, başlıkları, meta açıklamayı ve içeriği optimize edin.

İçerik söz konusu olduğunda, her yeni blog yayını siteniz için yeni bir dizine eklenmiş sayfa, coğrafi bir arama ifadesini hedeflemek için yeni bir sayfa ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) yeni bir fırsattır. İşletmeniz Küçükçekmece ve Bakırköy’de hizmet veriyorsa, her sayfanın içeriğinin tamamen farklı olmasını istersiniz. Her içerik yazışınızda, URL, başlık, başlık, meta açıklama ve gövdede yüksek hacimli anahtar kelimeler kullanarak arama motorları için içeriği optimize etmeniz gerekir. Coğrafi hedefli içerik bulmakta zorlanıyorsanız, müşteri başarı öykülerini ve örnek olayları vurgulamayı düşünün. Ancak bilmediğiniz şey, yinelenen içerikten kaçındığınız sürece, fiziksel olarak dayanmadığınız şehirler için bu tür açılış sayfaları oluşturabileceğinizdir. Bu kesinlikle Harita Paketi’nde sıralamanıza yardımcı olmaz. Web sitenizde istediğiniz kadar konumlarla ilgili içerik oluşturun. Fakat işletmeniz o bölgede yer almıyorsa kullanıcılar sizi arayamayabilir.

Web sitenize konum sayfaları ekleyin.

Birden fazla şubeniz varsa, konum sayfaları oluşturun. Konum sayfaları okuyuculara adınızı, adresinizi, telefon numaranızı, mağaza saatlerinizi, benzersiz mağaza açıklamalarınızı, otopark / toplu taşıma bilgilerinizi, promosyonlarınızı ve mutlu müşterilerin referanslarını sunmanıza yardımcı olur. İçeriği birden çok konum sayfasına kopyalamaktan kaçınmanız da önemlidir. Tek konumlu işletmeler için, yerel olarak açıklayıcı bir Hakkımızda sayfası oluşturun. İlgili konum sayfalarınızda web sitenize bir Google Haritası eklerseniz çoğunlukla bonus puan alırsınız.

Yerel içerik oluşturun.

Google daha akıllı olmaya devam ediyor. Bu, içerik oluşturucuların artık arama motorları için değil, kullanıcılar için gerçekten yazabildikleri anlamına geliyor. Ancak genel konular hakkında yazmak geniş bir kitleler çekerken, bazen odak noktanızı geliştirmek ve yerel bir kitleyi çekmek için yerel veya endüstri haberleri hakkında yazmak daha önemlidir. Blogunuzda yerel endüstri toplantılarını, haberleri, çalışanları ve diğer eğitim içeriklerini tanıtarak sektörünüz için yerel otorite olabilirsiniz. İşletmenizin sattıklarının ötesine geçen dönüşüm hunisinin en üstündeki içeriği düşünün. Örneğin, yerel bir güvenlik şirketiyseniz ve bölgede yeni olan işletmeleri çekmeye çalışıyorsanız, bu işletmelerin şehrinizi daha iyi tanıması için yararlı bir kaynak oluşturun. Yerel hizmet sağlayıcıların haritası veya şehir çapındaki etkinlik takvimi, hem işletmeniz için değer sağlayabilir hem de oldukça alakalı sayfa içi yerel sinyaller içerebilir.

Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Kullanıcıların sitenizi mobil bir ortamda kullanmasının en yaygın yollarından bazıları; incelemelere bakmak, konumunuza yönelik yol tariflerini bulmak ve iletişim bilgilerini aramaktır. Sitenizi mobil uyumlu hale getirerek potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz için kolaylık sağlayın.

Adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın doğru olduğundan emin olun.

İnsanların ve arama motorlarının sizi bulmasını kolaylaştırmalısınız. Bunu yapmak için, ad, adres ve telefon numarası (alan koduyla birlikte) anlamına gelen NAP’nizi ayarlayın. Bu, sitenize taranabilir HTML metni olarak eklenmelidir . Yalnızca NAP’yi bir resme dahil etme gibi yaygın hatalardan kaçınmalısınız. Resimler HTML metni gibi arama motorlarından taranamaz. NAP için en yaygın konum, sitenin altbilgisinde veya üstbilgisinde bulunur.

Çevrimiçi dizinleri ve alıntıları optimize edin.

Google’daki İşletme bilgilerinizle diğer haritalardaki işletme bilgilerinizin tutarlı olduğunda emin oldun.  İşletmenizin konumunu şu haritalarda kontrol ediniz: Apple, Yelp, Bing, Trip Advisor ve daha fazlası Yazım hataları, kısaltmalar, daire numarasının olmaması veya yanlış telefon numarası gibi tutarsızlıklar sorunlu olabilir. Google, işletmenizle ilgili hangi bilgilerin doğru olduğunu belirleyemezse, arama sonuçlarında işletmenizi hiç göstermeyebilir.

Alaka düzeyi ve otorite ile gelen bağlantıları alın.

Gelen bağlantılar, yerel SEO’nuzu artırmak için inanılmaz derecede güçlü fırsatlardır. Her gelen bağlantı Google’a meşru bir şirket olduğunuzu söyler ve gelen bağlantılar da etki alanı yetkinizi artırabilir. Gelen bağlantıları almanın birkaç yolu: Sponsorluklar veya Ortaklıklar, Konuk Blog Gönderisi, Burslar, Ticaret Odası, iş geliştirme bölgeleri, lisans büroları, ticaret birlikleri, satıcılar, satıcılar ve / veya üreticiler ve diğer bağlı kuruluşlar Bir web seminerine veya buluşmaya sponsorluk etmeyi, bir topluluk etkinliğine ev sahipliği yapmayı, sevdiğiniz yerel bir şeyi tanıtmayı ve tanınmış kişiler ve etkileyici kişilerle ilişkiler kurmayı düşünün. Ayrıca, iş ortakları dizininde bulunup bulunamayacaklarını görmek için iş ortaklarına ulaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca, konuk blogcu olmak bağlantıların çekilmesine yardımcı olabilir. Sektörünüzdeki diğer insanlarla konuşun ve topluluk için bir kaynak sağlayıcı olarak hareket edin. Topluluk sohbetlerinde aktif bir katılımcıysanız,  gelen bağlantılar, sosyal medya büyümesi ve medya kapsamı büyür. İşletmenizi yerel dizinlere ekleyerekte alan adı otoritenize yükseltebilirsiniz. Örn: Yellowpages

Sosyal medyaya katılın ve Google My Business’a yayın ekleyin.

Google, sosyal medyada paylaşılan içeriği artık her zamankinden daha önemli görüyor. Artık güzel bir Google My Business sayfası hazırladığınıza göre, sayfayı sosyal medyada paylaşın, sosyal medyayı ve aramayı daha da hizalayın.

Web sitenize LocalBusiness yapısal veri işletme kodlarını ekleyin.

Yapısal veri işaretleme türlerinden olan yerel işletmeler işaretlemesini kullabilirsiniz. Örneğin, adresinizi ve telefon numaranızı biçimlendirmek için bu Şemayı kullanabilirsiniz. Google’ın Şema’ya Harita Paketi sıralamaları için o kadar çok güvenmediğini sanmıyorum (sonuçta, tüm bu veriler zaten GMB’nizde var). Ancak doğru bir şekilde uygulayabileceğinizden eminseniz, sitenizde “LocalBusiness” işaretlemesini kullanmanın bir zararı olmaz.
Related Posts