SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO, internet sitelerinin kendi sektörlerinde en çok aranan kelimelerde önde olabilmesini sağlamak için yapılan çalışmalardır. SEO uzmanı ise bu çalışmaların stratejik bir şekilde yapılmasını sağlayan, internet sitenizin arama motorlarında kalıcı yer edinmesine yardımcı olan kişidir.

SEO Uzmanı Nedir?

internet sitenizin fark edilirliğini arttırmak için çalışan teknik uzmandır. SEO çalışması gelişen algoritma ve değişen kullanıcı alışkanlıklarıyla alakalı olarak yeni gereksinimlere göre sürekli güncellenir. Arama motorlarının yaptığı güncellemeleri yakından takip edip arama niyetini önemseyen çalışmalar yapan uzmanlar, internet sitelerinin SEO uyumluluğunu yükseltmeye yardımcıdır. Bir seo çalışmasının başarısı, internet sitesinin ne kadar çok ziyaret edildiği ve ziyaretçilerin sitede ne kadar uzun süre kaldığıyla yakından ilgilidir. Bu nedenle bütün strateji daha fazla ziyaretçiye ulaşmak ve onları sitede daha uzun süre tutabilmek üzerine olmalıdır. Bir seo danışmanı ya da uzmanı, internet sitelerinin daha fazla trafik alması için gerekli altyapıyı ve içeriği sağlayan kişidir. Seo uzmanı, sadece internet sitesinin nasıl yükselmesi gerektiğiyle ilgilenmez. Site içinde oluşan hataların da giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunur. Kendisi bizzat site içi iyileştirme yapmasa da bir yazılımcı ile çalışarak internet sitesinin en kusursuz şekilde çalışmasına yardımcı olur. Teknik kısımlarla ilgilenmenin yanında içeriğin nasıl olması gerektiği ile ilgili de strateji belirler. SEO analizi yapan çeşitli programlarla sitenin genel gidişatı ve içerik stratejisi belirleyebilir. Her an yeni güncellemeleri takip ederek en son güncellemeye uygun çalışmaları yapmak seo çalışmasının olumlu sonuçlanmasında etkilidir. Kısaca, bütün bu süreci akılcı şekilde yönetebilen, sektöre ve markaya uygun çalışmalarla hedef kitleyi doğru adrese çekebilen kişidir. Seo konusunda uzman bir kişi ile çalışmak, varmak istediğiniz hedefe daha kısa sürede varmanıza yardımcı olur. Bu nedenle hangi araçları kullanacağını bilen, sizin için doğru içerik başlıklarını ve stratejisini belirleyebilen bir uzmanla çalıştığınızdan emin olmalısınız.

SEO Uzmanının Görevleri 

Bir internet sitesinin kod yazılımının, URL yapısının doğru ve temiz olması o sitenin arama motorları tarafından indexlenmesini kolaylaştırır. Peki, bir sitenin arama motorlarındaki performasını arttırmak için seo uzmanı neler yapar? Dikkatle yapılması gereken ilk ve en önemli görevlerden biri doğru anahtar kelime analizidir. Çünkü internet kullanıcıları internette bir ürüne, hizmete ya da bilgiye ulaşmak için kelimeleri kullanırlar. Hedef kitlenin kullandığı doğru anahtar kelime grubunu internet platformunun rekabet gücüne uygun olarak seçebilmek, seo çalışmasını başarıya ulaştıran en önemli çalışmadır. Bir seo danışmanı, hizmet verdiği internet siteleri için onların işine yarayacak kaliteli back linkler bulur. Bu çalışma güvenilirliği ispatlanmış, çoğu internet kullanıcısının ziyaret ettiği, kaliteli link yapısına sahip internet platformları aracılığıyla geçekleştirilir. Çünkü bir ürün ya da hizmet almadan önce internet kullanıcıları diğer yorumları incelerler. Bunun için çeşitli güvenilir forumlardan, sözlüklerden, bloglardan, haber sitelerinden ve diğer internet sitelerinden bağlantı alınması gerekir. Bu, marka ya da internet sitesi bilinirliğini ve otoritesini arttırmak için yapılması gereken çalışmalardan biridir. Site içi ve dışı optimizasyon için gerekli çalışmanın yapılması, sitelerin algoritma mantığına hitap etmesi için önemli bir diğer çalışmadır. Ayrıca uzmanlar, belli aralıklarla seo analizi yaparak sitenin durumunu gözlemler ve gerektiğinde stratejide değişiklik yaparak hataları düzeltirler. Yapılan analizler, kodlarla ve URL ile ilgili hataların yanında site hızı ve mobil uyumluluk gibi durumları da gözlemlemeye yardımcıdır. Çalışmalarda önemli konulardan biri olan içerik konusu da ayrıca zaman harcanması ve önemsenmesi gereken bir konudur. Bir seo uzmanı, içerik kalitesini üstün seviyede tutmak için sitede bulunan makalelerin kaliteli olduğundan emin olmalıdır. Site içinde yer alan içeriklerin güncellenmesini sağlamalıdır. Örneğin internet sitesi teknoloji ile ilgili ise her zaman son güncel bilgiler yer almalıdır. İnternet çağında bilgi çabuk eskidiği için hangi sektör olursa olsun bu değişmez. Peki, seo alanında nasıl uzman olunur? Başarılı bir SEO danışmanı ya da uzmanı olmak için ilk olarak algoritmanın nasıl çalıştığını ve internet kullanıcılarının isteklerini doğru şekilde değerlendirmek gerekir. Ancak bu değerlendirmeyi yapabilecek uzmanlığa gelmek için sıfırdan başlayan bir kişinin öncelikle öğrenmesi gereken bazı terimler bulunur. SEO terimlerini ve ne işe yaradıklarını öğrendikten sonra seo için öğrenilmesi gereken 3 ayrı kısım bulunur:
 • Teknik SEO (Site hızı, yapısal veriler vb.)
 • Site İçi SEO (Title, description, h etiketleri vb.)
 • Site Dışı SEO (Backlink vb.)
SEO uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle edinmeleri gereken bazı yetkinlikler de bulunur. İlk olarak teknik anlamda hakim olunması gereken kısımlar vardır. Bunlar, temel seviyede kod bilgisi, internet sitesinin optimizasyonunu en iyi şekilde sağlayabilmek için gerekli olan UX tasarım bilgisi, algoritmanın çalışma prensibi gibi konulardır.

Neden bu konulara hakim olunmalıdır?

İnternet sitelerinin ön plana çıkması artık büyük oranda kullanıcı deneyimine bağlıdır. Kullanıcı siteye geldiğinde doğrudan aradığı terimin karşılığını bulmak ister. Ayrıca sitenin tasarımı kullanıcının site içinde ne kadar süre duracağını belirleyen en önemli faktördür. Site içi düzenlemelerin kullanıcı deneyimine yönelik olması bu nedenle çok önemli olan konulardan biridir. Sitenin düzenli bir yapıda olması, göz yormaması, koyu arka planla gelen kullanıcıyı kaçırmaması gerekir. SEO çalışması bütün bu özellikleri kapsayan sitenin internette daha fazla fark edilir olmasına yardım eden bir uygulamalar bütünüdür.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

Seo uzmanı olmak için öncelikle seonun neden yapıldığını ve mantığını kavramak en önemli adımdır. Seonun ne işe yaradığı ve kapsamı ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak seo uzmanlarının sayfalarından bilgi edinebilirsiniz. Teorik bilgiyi çeşitli kurslardan ve internetten öğrenmek mümkün olabilir. Ancak öğrendiklerinizi uygulamadan uzmanlaşmanız mümkün olmaz. Özellikle de seo uzmanı unvanıyla iş yapmak istiyorsanız öncelikle birkaç farklı internet sitesi üzerinde deneme yapmalısınız. Bu siteleri belki sırf denemek ve öğrenmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bu özgüveninizin gelişmesine ve uygulama yaparak strateji geliştirme noktasında uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer işiniz web tasarım ise o zaman seo konusunda uzmanlaşmanız biraz daha kolaydır. Çünkü bir kod bilgisine sahip olunması en önemli avantajıdır. SEO eğitimi ile günümüzde kod bilgisi olmaksızın da seo konusundaki detayları öğrenmek ve eksik kalan kod bilgisini zamanla tamamlamak mümkündür.

Nasıl seo uzmanı olurum?

 • Algoritmanın ne istediğini araştırmakla başlayabilirsiniz.
 • Temel düzeydeki seo eğitimlerine erişmeyi deneyebilirsiniz.
 • Temel seviyede kod bilginizi ve UX tasarım bilginizi geliştirebilirsiniz.
 • Rapor okuma yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Çeşitli arama motoru araçlarını internet sitelerine nasıl entegre edeceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Bol bol araştırma yaparak arama motorlarının son güncellemelerine göz atabilirsiniz.
 • Teknik kısım ile ilgili bilgi ve uygulama eksiğinizi giderirken içerikle ilgili eksik olduğunuz teknik kısımlar hakkında da kendinizi donanımlı hale getirmelisiniz.
 • Sonrasında site dışı seo yani çeşitli link çalışmaları ile internette belli bir otoriteye nasıl ulaşılabileceği üzerine yoğunlaşmalısınız.
Seo alanında uzmanlaşmak için önce teorik sonra da pratik anlamda kendinizi geliştirmelisiniz. İlk olarak site analizi yapmayı, bulunan hataları tespit etmeyi bilmeniz gerekir. Sonrasında aldığınız rapora yönelik nasıl iyileştirmeler yapacağınızı, site optimizasyonunu nasıl iyileştireceğinizi öğrenmelisiniz. SEO öğrenme yolunuzda başarılar dilerim…
Related Posts